Forgot Password?

AWB Officers

AWB is led by five officers, elected each fall by the AWB Board of Directors. The 2018-19 officers are: 

  • Tim Schauer, Chair, MacKay Sposito, Vancouver
  • Fran Forgette, Vice Chair, Rettig Forgette Iller Bowers, Kennewick
  • Jim Reed, Secretary-Treasurer, Banner Bank, Bellevue
  • Michael Senske, Immediate Past Chair, Pearson Packaging Systems, Spokane
  • Kris Johnson, President, Association of Washington Business, Olympia

AWB Board of Directors

The board of directors represents AWB’s membership in the conduct and operation of the association in accordance with the organization’s bylaws.

The board also establishes, reviews and communicates AWB’s policies, positions and general procedures to its members. Its actions are guided by AWB’s bylaws, mission statement, goals and objectives, as well as ongoing assessments of member needs and desires.


Board of Directors by Congressional District


First Congressional District

  • Dan Angellar, Seattle Marriott Council, Redmond
  • Bob Bass, AT&T, Redmond
  • Ron Jorgensen, Alcoa Intalco Works, Ferndale
  • Irene Plenefisch, Microsoft Corporation, Redmond
  • Jolie Rhinehart, Phillips 66, Ferndale
  • Paul Smith, Genie, Redmond

Second Congressional District

  • Shannon Jurdana, Vimly Benefit Solutions, Inc., Mukilteo
  • Jeff Peters, Aviation Technical Service Inc, Everett
  • Bill Youngsman, Twin Bridges Marina, Mount Vernon

Third Congressional District

  • Esina Alic, Insitu, Inc., Bingen
  • Lindsay Fisher, Evergreen Memorial Gardens Inc., Vancouver
  • Jim Lucey, Analog Devices, Camas
  • Julianna Marler, Port of Vancouver USA, Vancouver
  • Colleen Piller, International Air Academy, Inc., Vancouver
  • Jason Spadaro, SDS Lumber Company, Bingen

Fourth Congressional District

  • Bryan Alford, Alford Farms, Inc., Pasco
  • Richard Bogert, The Bogert Group, Kennewick
  • Chris Bowes, REC Silicon Inc, Moses Lake
  • Gary Christensen, R.E. Powell Distributing, Grandview
  • Christine Cote, Perry Technical Institute, Yakima
  • Don Gibson, Underwood Fruit & Warehouse, Yakima
  • Laurie Hollick, AECOM, Richland
  • Junus Khan, Carbitex Inc, Kennewick
  • Jim Kleist, Northwest Wine Services, Burbank
  • Paula Linnen, Pacific Northwest National Labs, Richland
  • Scott Madison, Cascade Natural Gas Corp., Kennewick
  • Kenneth Marble, Horizon Distribution Inc, Yakima
  • David Rankin, Rankin Equipment Co., Yakima
  • Salina Savage, Apogee Logistics, LLC, Richland
  • Brad Sawatzke, Energy Northwest, Richland
  • Mark Schuster, Lamb Weston, Kennewick
  • Mike Schwenk, United Western Technologies Corp., Richland
  • Chris Scott, Double Diamond Fruit Co., Quincy
  • Michael Strickland, Fluor Federal Services, Inc., Richland
  • Bob Tippett, Tippett Company, Pasco
  • Tony Umek, Gale Rew Construction, Richland

Fifth Congressional District

  • Roger Bairstow, Broetje Orchards LLC, Prescott
  • Doug Bayne, Walla Walla Community College Foundation, Walla Walla
  • Marty Dickinson, Umpqua Bank, Spokane
  • Matthew Ellsworth, American Exploration & Mining Association, Spokane
  • Rob Farrow, Itron, Inc., Liberty Lake
  • Michelle Hege, D H, Spokane
  • Bill Hewes, Hewes Marine Co Inc., Colville
  • Laura Lawton, Lawton Printing, Inc., Spokane
  • Alex McGregor, The McGregor Company, Colfax
  • Todd Mielke, Greater Spokane Incorporated, Spokane
  • Kevin Person, Wagstaff, Inc., Spokane
  • Ken Plank, Numerica Credit Union, Veradale
  • Paul Read, Journal of Business, Spokane
  • Michael Senske, Pearson Packaging Systems, Spokane
  • Larry Soehren, Kiemle & Hagood Company, Spokane
  • William Symmes, Witherspoon Kelley, Spokane
  • Jason Thackston, Avista Corporation, Spokane

Sixth Congressional District

  • Tyler Crow, Green Crow, Port Angeles
  • Kathleen Deakins, JayRay Ads & PR Inc, Tacoma
  • Sean Foley, KeyBank, Tacoma
  • Brian Forth, SiteCrafting Inc., Tacoma
  • Garry Fujita, Eisenhower Carlson PLLC, Tacoma
  • Dave Lawson, Columbia Bank, Tacoma
  • Drew MacEwen, Falcon Financial Inc., Union
  • Barbara Mead, Moss Adams LLP, Tacoma
  • Bill Robertson, MultiCare Health Systems, Tacoma
  • Richard Schwarz, SAFE Boats International, Bremerton
  • Justin Stiefel, Heritage Distilling Company Inc, Gig Harbor


Seventh Congressional District

  • Jan Beck, Novo Nordisk Research Center Seattle, Inc., Seattle
  • Jay Bower, Landau Associates, Inc., Edmonds
  • Bill Brady, Brady & Company, Edmonds
  • Rich Cummins, Academic Consulting LLC, Seattle
  • Paige Davis, Lane Powell PC, Seattle
  • Leen Kawas, M3 Biotechnology, Inc., Seattle
  • James Kerr, D. A. Davidson Companies, Seattle
  • Christina Lomasney, Modumetal, Inc, Seattle
  • Bill McSherry, The Boeing Company, Seattle
  • Chuck Nelson, Washington Athletic Club, Seattle
  • George Riddell, BigHouse Production LLC, Seattle
  • Fred Rivera, Seattle Mariners, Seattle
  • Greg Root, GM Nameplate, Inc., Seattle
  • Wendy Sancewich, RSM US LLP, Seattle
  • Marilyn Strickland, Seattle Metropolitan Chamber of Commerce, Seattle
  • Bob Watters, SSA Marine, Seattle

Eighth Congressional District

  • Mark Carter, Cintas, Issaquah
  • Erica Dial, Maple Valley-Black Diamond Chamber, Maple Valley
  • Mark Kornei, Schilling Cider, LLC, Auburn
  • Edward Vander Pol, Oak Harbor Freight Lines, Auburn

Ninth Congressional District

  • Rob Albert, Laboratory Corporation of America, Seattle
  • Allison Budvarson, Out of the Box Manufacturing LLC, Renton
  • Anna Curtis, The Coca-Cola Company/Coca-Cola North America Group, Bellevue
  • Mike Flood, Seattle Seahawks, Renton
  • Tony Gonchar, Delta Air Lines, Inc., Bellevue
  • Kristofer Gray, Integrity Financial Corporation, Bellevue
  • Ken Johnson, Puget Sound Energy, Bellevue
  • Dan Mathews, Kidder Mathews, Tukwila
  • Tom Pucci, Expedia, Inc., Bellevue
  • Diana Rakow, Alaska Airlines, Seattle
  • Jim Reed, Banner Bank, Bellevue
  • Eileen Sullivan, Amazon.com Inc, Seattle
  • Mike Walton, PACCAR Inc, Bellevue
  • Rob Wheeler, Clark Nuber, Bellevue

Tenth Congressional District

  • Steve Bell, Bellmont Cabinets, Sumner
  • Heather Burgess, Phillips Burgess PLLC, Olympia
  • Dan Coyne, Coyne, Jesernig, LLC, Olympia
  • Linda Harper, State Farm Insurance Company, DuPont
  • Roy Heynderickx, Saint Martin's University, Lacey
  • Kris Johnson, Association of Washington Business, Olympia
  • Jim Kopriva, JL Darling LLC, Tacoma
  • Dan Phillips, 4th Dimension Computers Inc, Lacey
  • Perry Shea, SCJ Alliance, Lacey
  • John Stuhlmiller, Washington State Farm Bureau Federation, Lacey
  • Sandi Swarthout, Capitol Connection LLC, Olympia
  • Bill Taylor, Taylor Shellfish Co., Inc., Shelton
  • Olowo-n'djo Tchala, Alaffia, Olympia

Out of District

  • Doug Anderson, CalPortland, Portland
  • Matt Gill, Andeavor, Anchorage
  • Cynthia Leon, International Paper, Sacramento
  • Evan Oneto, FedEx Corporation, Sacramento
  • Beth Percynski, Procter & Gamble Company, Sacramento
  • Annette Price, PacifiCorp, Portland


As of Nov. 12, 2018